Mezinárodní plavecká federace World Aquatics učinila přelomové rozhodnutí. Od nejbližších olympijských her v roce 2028 v Los Angeles se stávají součástí programu i sprinty na 50 metrů znak, prsa a motýlek, které tak na nejkratší distanci doplní kraulovou padesátku. Sprinterům se tak otevírá nová příležitost bojovat o dalších šest sad olympijských medailí.
První padesátkou mezi olympijskými tratěmi byla kraulová, na níž se premiérově plavalo na OH 1988 v Soulu, kde brali zlaté medaile legendární Američan Matt Biondi a Kristin Otto z tehdejší NDR. Naposledy loni v Paříži pak triumfovali Cameron McEvoy z Austrálie a Švédka Sarah Sjoström.
Zatímco na evropských i světových šampionátech mají padesátky svůj prostor už delší dobu, olympijský program dlouhé roky žádné změny nepřinášel. Až teď určitě poskočila srdce vyhlášených sprinterů a sprinterek radostí. Změna se výrazně dotýká nejen samotných sportovců, ale bude klást nové výzvy i před trenéry.
„Trošičku se obávám jedné věci, aby se nestalo něco s kvótami plavců, protože už vstup na poslední olympiádu byl velmi náročný. Myslím si, že jestliže se ztíží limity, tudíž tedy půjdou kvóty dolů, tak pro plavce celkově bude velmi těžké se na olympiádu dostat. Ale je tady samozřejmě ta druhá stránka, že máme nové olympijské disciplíny a my určitě v seniorské reprezentaci i v juniorské kategorii máme velmi nadějné plavce, kteří umí velmi dobře sprintovat. Určitě to je pro plavce sprintery nová velká výzva,“ podělila se o svůj pohled na zařazení tří sprinterských tratí do olympijského programu reprezentační trenérka Petra Škábová.
Mezi špičkové sprinterky se v českém reprezentačním týmu řadí Daryna Nabojčenko, která drží české rekordy na trati 50 metrů motýlek v krátkém i dlouhém bazénu. Skvěle ale plavkyně z Ústecké akademie plaveckých sportů zvládá i znakovou a kraulovou padesátku.
„O tom, že přidali padesátky na olympiádu, jsem zjistila tak, že mi můj trenér poslal ve středu večer příspěvek z World Aquatics. Doslova jsem na to koukala a nevěřila jsem tomu. Měla jsem obrovskou radost, až se mi chtělo brečet, když jsem si uvědomila, že mám další šanci dostat se na olympiádu. Myslím si, že to je jedna z největších motivací, které sportovec může ve svém životě mít, a musím říct, že si na to hodně věřím,“ jásala Daryna Nabojčenko, která už myšlenky na olympijskou účast bleskově zařadila do svých plánů. „Akorát se připravujeme na závody do Stockholmu, kde se plní limity na mistrovství světa a je to vlastně jeden z ukazatelů, jaké mohou být limity, jestli to bude vycházet z letošního šampionátu nebo až příštího. Je to obrovská motivace a nemůžu se dočkat, co bude dál. Je to obrovská příležitost dosáhnout všeho, co jsem si přála,“ dodala Nabojčenko.
Česká reprezentantka vidí zařazení nových disciplín i jako velký posun pro celé plavání. Sprinty přinášejí atraktivní podívanou, v níž rozhodují ty nejmenší detaily. „Rozhodně si taky myslím, že už to bylo potřeba, protože sport se neustále vyvíjí. Neustále se posouvá, změny jsou třeba a jdou ruku v ruce i s tím, na co lidi rádi koukají a padesátky jsou teď docela dost trendy. Je to nejrychlejší trať, podle mě i nejzajímavější. Vždycky je to hrozně těsné, když se plave ne o desetiny, ale o setiny, což si myslím, že by lidi mohlo bavit. Myslím si, že to bude obrovská motivace nejen pro mě, ale i pro další sportovce.“
Doručitelem pozitivní zprávy Daryně Nabojčenko byl její trenér Jan Kreník. Společnou prací se jim během posledních let podařilo proniknout mezi sprinterskou špičku, a i zařazení tří nových tratí do olympijského bazénu vnímá Jan Kreník jako důležitý a dobrý krok.
„Myslím, že to je v plavání největší změna za posledních dvacet let, ne-li déle. Je to i ukázka, že World Aquatics dokáže reagovat a vyslyšet své sportovce a udělat kroky pro podporu sportu. Vidím to jako správný krok, který přináší spoustu benefitů. Je to skvělé a velmi atraktivní nejenom pro diváky, kteří budou sledovat olympijský program, ale i pro sportovce a trenéry. Dlouho se čekalo, až se i padesátimetrové tratě stanou rovnocennými, protože si myslím, že v našem prostředí jsme často odsouvali padesátky jako něco, co není olympijské, čemu se nevěnujeme s takovým zápalem a tohle všechno změní. Sportovci budou mít novou šanci třeba nacházet i nějakou jinou cestu, podívat se na svůj tréninkový plán, snažit se přes rozvoj jiného aspektu posunout ve svých disciplínách a myslím, že to bude skvělé a jsem za tento krok určitě rád a nejspíš i spousta plavců,“ podělil se o své názory na plaveckou novinku Jan Kreník.
Čekání na přidání tří sprinterských tratí trvalo tedy tři desetiletí a za tři roky v Los Angeles poznáme šest úplně nových olympijských vítězů. Nejbližším testem pro všechna sprinterská esa bude v letošním roce mistrovství světa v Singapuru.